Tourist attractions near Sileo

Our pension is located in the Western Tatras in Rachkova valley. Thanks to its location in the region of Liptov, we can take pride in the beautiful nature that surrounds our pension. Liptov itself belongs to one of the most popular tourist destinations in Slovakia. In the vicinity, you‘ll find lots of hiking trails, caves, thermal springs and open-air museums.

With us, everything in the area is within your reach.

Liptov

Liptov je jedinečný, je rozmanitý má hory, jazera a plesa, dlhe kilometre jaskýň a termálnu vodu. Má bohatú históriu. A hlavne má nás:) Máte tu čo objavovať.

20 km from us is the largest water dam in Slovakia – Liptovska Mara.

Its main purpose is flood protection, but the dam itself contains 4 turbines serving as power generators.From Liptovsky Trnovec‘s center, you are able to get a boat cruise through the Liptovska Mara.

About 2 km away from Liptovska Mara, in the region of Liptovsky Mikulas, there is an archeological site Havranok.

This site contains an open-air museum with a Celtic fortress Kotinov with a druid sanctuary dating back to 1st century B.C.

There are three parks you can choose from within a 40 min ride from Sileo. Tatralandia is located mere 22 km away, while Aquapark Gino Paradise is a bit further, at 39 km. The third aquapark is Aquacity Poprad, located 50 km away to the east.

In Tatralandia, you have the possibility to choose pools with both thermal and regular water. Meanwhile, children will have their fair share of fun sliding down the water slides. If you feel like relaxing, you can do so in the SPA zone, alternatively you can go surfing. Aquacity on the other hand, has a sophisticated and well-equipped cryocentre for those who love the cold or the challenge of enduring under cold conditions.

Approximately 15 km away from our pension, there is a thermal spring Kada in Liptovsky Jan. It is well accessible from the nearby highway and you can bath in it for free at any time. The water that springs is drinkable and heavily mineralized. It is thus a favorite destination for both domestic and foreign tourists.

Ak si chcete užiť výhľady, hrebeňovku a zároveň si ušetriť šliapanie do kopca, máte hneď niekoľko možnosti. Z Jasnej sa viete dostať na Chopok 2024 m.n.m. Zo Štrbského plesa zasa na Solisko. Zo Smokovca pozemnou lanovkou na Hrebienok. Z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso alebo na Lomnický štít 2634 m.n.m.

Jedným z najkrajších motovýletov v Tatrách je horná nádrž Neznáma – Čierny Váh.

Kliknite na video a vychutnajte si jedinečný výhľad. V Žiarskej doline zoberte deti do Medvedej štôlňe. Je to jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. Zážitok, na ktorý budete dlho spomínať. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete.

Do 30 km od nás sa nachádzajú aj tri sprístupnené jaskyne – Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody a Stanišovská jaskyňa.

V okolí viete navštíviť aj Važeckú jaskyňu, Jaskyňu mŕtvych netopierov či Bystriansku jaskyňu. Pre nadšencov jaskyniarstva je v Liptovskom Mikuláši novovybudované Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

Milovníci skanzenov si prídu na svoje v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline či v Múzeu oravskej dediny v Zuberci.

Skanzen v Pribyline je súčasťou Liptovského múzea a radí sa medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Expozície dokumentujú život v 18., 19. a na začiatku 20. storočia. Múzeum Oravskej dediny leží v nádhernom prostredí v podhorí Roháčov. V niekoľkých celkoch sa tam nachádza viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry