Múzeum liptovskej dediny Pribylina

Múzeum liptovskej dediny v obci Pribylina sa radí medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Tvoria ho prevažne drevené obytné a hospodárske stavby.

 Medzi zrekonštruovanými remeselnými stavbami môžete nájsť dom kováča, richtára a mnoho ďalších. Svojou výnimočnosťou vás prevedú do jedinečného prostredia historického Liptova. Rozdelený je do niekoľkých expozícií dokumentujúcich život v 18., 19. a na začiatku 20. storočia.

Jednotlivé objekty skanzenu v Pribyline zaujmú útulnosťou vnútorných priestorov, malými rozmermi a čisto prírodnými materiálmi. Toto všetko malo svoj dôvod. Išlo o úsporu tepla.

Takisto odporúčame navštíviť aj kaštieľ, ktorý bol pôvodne postavený v obci Parížovce, no tá zanikla zatopením. Kaštieľ sa však podarilo presunúť do skanzenu, čím sa stal jedným z najdôležitejších objektov skanzenu. Do kaštieľa sa dá vstúpiť len so sprievodcom. Nábytok je pestrý a zdobený.

Múzeum má v ponuke taktiež služby sprievodcu a možnosť zakúpenia suvenírov. Sprístupnené je celoročne a konajú sa tu rôzne akcie.

Ako sa tam dostanete?

Skanzen je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku. Situované je za obcou Pribylina v smere Podbanské. Dostať sa sem môžete z diaľnice, výjazdom na Liptovský Hrádok a Podbanské. Autobusové spoje vám idú z Liptovského Hrádku, Liptovského Mikuláša či z Tatier. Priamo pred skanzenom je parkovisko.

Ďalšou možnosťou je spraviť si pekný výlet po cyklotrasách.